Uzun Çalışma Saatleri

    
Kaynak: Pavlofox (Pixabay)

    Bir insanın sevdiklerine ve kendine vakit ayırması çok önemlidir. Bu vakti yeterince bulamayınca huzursuzluk ve bıkkınlık başlar. Bizde çalışma saatleri ise çok fazla. Bırakın kendine ve yakınlarına vakit ayırmayı insan dinlenmeye vakit bulamıyor. Günde 9 saati iş yerinde geçirmek verimliliği ne kadar artırabilir ki? Mesaileri ve yolda geçen zamanı saymadım bile. İki haftada bir tek gün izni olanlar var. Sinir, stresi artıran bu durum karşısında bir çözüm bulunmalı. 
    Uzun çalışma saatleri sadece dikkati azaltma ve hata yapma oranını artırmaya sebep olmuyor kişinin yaşam kalitesini de düşürüyor. Kişi işinde başarılı olmak zorunda hissettiği için baskı altında hissediyor. Tabi bir de çoğu işveren üç kişinin yapacağı işi tek kişiye yıkma eğilimindedir. Aile, dostluk bağlarını da olumsuz etkiler bu durum. Evde ya da dışarıda çok güzel vakit geçirme imkanı varken bile aklı o işe takılıp kalır, tüm güzellikleri kaçırır. Hayat zaten kısa ve ömrünün önemli bir kısmını işe harcayan insan doğal olarak tükenmiş hissediyor. Bir de bu durumdan şikayet edenlere çalışmayı sevmiyormuş da bahane üretiyormuş gibi davranılır. İnsan sevdiği bir eylemi yaparken bile bir müddet sonra sıkılıyor, ara verme ihtiyacı hissediyorken boğucu bir işten sıkılması çok doğal değil mi? Zaten bir süre sonra beden de çeşitli hastalıklarla tepki vermeye başlıyor.
    İş verenler hastalık sebebiyle izin isteyenlere şüpheli yaklaştığı gibi bir de kadınların doğum izni kullanmasını bile dert ederler. Tüm bunlara bir de düşük maaşlar eklenince zar zor geçinen insan iyice köle yerine konmuş gibi hissediyor. İş imkanı zaten az olduğu için sahip olduğu işi de bırakmaya cesaret edemiyor. Bunlar da yavaş yavaş toplumu tüketiyor. İnsanca çalışma şartlarının bir an önce oluşmasını temenni ederek yazıma son veriyorum. Sevgiyle kalın.

Yorumlar

 1. Kesinlikle katılıyorum söylediklerinize, mesai saatleri daha insanca olmalı ve azaltılmalı.
  Blogunuz çok hoş bana da beklerim bir kahveye :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de sizi ziyaret edeceğim. :)

   Sil
 2. O kadar haklısın ve doğru yazmışsın ki... İnsanları köle gibi görüyorlar nasıl olsa işe mecbur diyorlar çok yazık... Eşimin işinde haftada bir gün tatil yapabiliyor, yukarıda yazdıklarını okuyunca yaşadığımız sıkıntılar gözümün önünden geçti... Çok şükür bu işsizlikte iş var diyoruz ama yine de insan insana bunu yapmamalı özellikle ülkemizde çalışma saatleri çok fazla böyle olunca ne verim kalıyor ne çalışma isteği...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru diyorsun. Biz de hem çalışma saati fazla hem maaşlar düşük. İşveren maaşı artıramıyorsa çalışma saatinden kıssın. Ama malesef herkesin işe kendini adamasını, başka hiçbir şeye odaklanmamasını istiyorlar. LinkedIn' de takip ettiğim insanlar var. İnsan kaynaklarından biri tek gün olan haftasonu tatili iki güne çıkardık verim çok daha arttı, herkesin motivasyonu arttı diyor. Aslında ufak tefek olumlu gelişmeler bile çok şey fark ettiriyor. Bizde nedense dolu dolu 6 saat çalışmak yerine, tükenmiş halde 10 12 saate kadar çalıştırmak büyük kazanç gibi görülüyor.

   Sil
 3. Ne deseniz haklısınız.
  Ama bu söylediklerinizi tv de göremezsiniz. Onlar anca bu pandemide evde çalışan mutlu insanları gösteriyor. Yok yazlıkta yok kışlıkta yok teknede yok mağarada....
  Lafım evde çalışan, çalışmak zorunda kalanlara değil kesinlikle. Sadece bu durumu bile doğru düzgün lanse etmiyorlar. Sadece belli kesimi gösteriyorlar.
  Rabbim kolaylık versin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet tv'de gösterilenler gerçekçi değil zaten. İş bulmak, yükselmek çok basit gibi okulu yeni bitirmiş karakteri tepeye çıkarıyorlar. Dediğiniz gibi pandemide de her şey çok iyiymiş gibi gösterilmesi... Amin, herkese kolaylık versin.

   Sil
 4. Teknolojinin güya bu kadar ilerlemesine rağmen insanların işi yine de hiç bitmiyor. Ben çalışmıyorum ama evde de hiç iş bitmiyor. Neden bu kadar çalışıyoruz. Düşünecek bile vakit kalmıyor insanlara. Amaç sadece iş bitirmek.

  Beraet geceniz de mübarek olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten evde de iş bitmiyor. Yollar kısaldı, her şey yakınlaştı ama aksine insanın yoğunluğu arttı. Herkesin her şeye yetişmesi bekleniyor. Günlük planlarımın bile bir kısmı aklımdan çıkıp gidiyor gün içinde.
   Teşekkür ederim, sizin de Berat geceniz mübarek olsun.

   Sil
 5. sen bunu gel de a101, bim, lc waikiki patronlarına anlat. çok zor şartlarda çalıştırıyorlar. covid bile olsan gidicen işe. yoksa gelme diyolar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Büyük çoğunluğu öyle malesef. Para kazananın gözü doymuyor bir türlü.

   Sil
  2. Burda da 8 saat çalışıyorum ben , yolda geçen zamanim ve hazirlanmam ile birlikte tam 10 saat. Bazen bizde de yazdigin gibi 3 kişilk işi 1 kişiye yaptırmak isteyen patronlar oluyor ama bizim sendikamız olduğu için şanslıyız yine de.Turkiye şartları malesef iyi değil, bir an önce bir düzenlenme getirilmeli, özellikle bayanlar için. Çünkü bizim evde de işlerimiz var, herşeye yetişme çabası ister istemez stres yaratıyor:( Inşaallah bir çözüm bulunur.Sevgiler..

   Sil
  3. Haklısın düzenleme şart, daha doğrusu denetim şart ama yok malesef. Herkes istediğini yapıyor. Evli kadınlar için durum daha zor tabii.

   Sil
 6. Çok doğru bir yazı olmuş Türkiye de çalışmak zor. Aslında genel olarak çalışmak zor. Kadınların doğum izinlerine laf etmelerine çok sinir oluyorum :( Eline sağlık başarılar diliyorum Duygu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkürler Gamzeli Kız. Benim için de genel olarak çalışmak zor. Çünkü iş ortamı ve insanların davranışları istediğim gibi olmuyor, bunlar da işten soğutuyor.

   Sil
 7. Bankada yıllarca hergun en 10 11 cumaları da genelde 12 saat çalışmış biri olarak hayattan bezmistim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Banka çok zordur, sevdiğim bir sektör de değil zaten. Allah kolaylık versin zor durumda çalışanlara.

   Sil
 8. Refah ve ekonomik seviyesi yüksek ülkelerde pek rastlanmayan şeyler bunlar:-)) Devletin bir sürü resmi kurumu var. İstatistik, araştırma kurumları var. Bilimsel bir çalışma yapıp en sağlıklı, verimli çalışma sürelerini/ saatlerini belirlemek çok zor değil. Ama kimin işine gelir ki bu:-)) Keyifli hafta sonları:-)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi kimsenin umurunda değil. Kurallar konsa da denetleyen, ceza veren yok. Hepsini geçtim insanımızda da başkalarını sömürme, başkalarının zor durumunu kullanma, kendini üstün görme eğilimi çok fazla.
   Size de keyifli hafta sonları. :)

   Sil
 9. Çok güzel bir yazı olmuş açıkçası. Her konuda bu çalışma saatleri sorunlu. Okulların, iş yerleriniz ve daha nice yerler... Bu konuda düzenleme yapılması şart bence. Gazetede yerini aldı!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten sadece iş değil her konuda durum sıkıntılı. İnsanlar sanki robotlaştırılmaya çalışılıyor. Daha çok şey yazılabilir, ben kısaca değinmek istedim. Gazetede yer ayırdığın için teşekkür ederim. :)

   Sil
 10. Katılıyorum. Her ne kadar şu zamanda iş olduğuna sevinsem de bunu fırsat bilip, insanları çok ve uzun saatler çalıştırıp, izin bile vermeyen işletmelerin her şey yolundaymış herkes mutluymuş gibi davranması beni çıldırtıyor.
  Kaleminize sağlık, kocaman sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle, çok fırsatçılık yapılıyor. Pandemi çok daha kötü etkiledi durumu. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler. :)

   Sil
 11. mesai saatlerinin uzunluğu ile değerlendirmek yerine verimini önemseyerek çalışmaların ayarlanması lazım ama bunu yapacak vizyona sahip olduğumuzu düşünmüyorum üzülerek belirtmem gerekirse .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız maalesef. Keşke herkes bilinçli olsa da el birliği ile sorun çözülse. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 12. Ah nasılda güzel bir yazı olmuş. İş veren için orada yatsak kalksak yeridir. Ama zaten ne yaparsan yap yetmiyor. Her zaman daha fazlasını istiyorlar.Bu da bizi yordukça yoruyor.Emeğine sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru dediniz. Babam bile kaç yaşına gelmiş insan. Şimdi çalışmıyor da bir iki yıl önce, beş dakika önce işi bıraktı diye söylenmiş patron. Halbuki iş yoğun olduğunda geç çıkıyordu. Geç çıkınca hiç umurlarında olmaz ama bir beş dakika erken çıkmayı çok görürler. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 13. "Dünyanın tüm işçileri... Toplanın!" demek istiyorum :) Ama ekonomik kriz, covid vs. derken herkes her şeyi kabul eder duruma geldi. İş ahlakı, kişisel alana saygı, sınırların çizilmesi gibi şeyler tekrar ne zaman kazanılır toplumda hiçbir fikrim yok. Bu kadar konuşuyorum burada; ama bir iş bulsam her şeye katlanırım gibi geliyor artık. Önceden staj yaptığım yerden taciz nedeniyle ayrılmış olmamı bile sorgular duruma geldim. Ne boktan hayat be.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkes toplansa ne güzel olurdu evet. :)
   Ne kadar konuşsak da istemediğimiz şartları kabul edebiliyoruz malesef. Kötü bir şey yaşamışsın. Asıl tacizcinin uzaklaştırılması gerekir. Hatta böyleleri rapor verilmeli hiçbir işe de giremesinler.

   Sil
 14. başlığı görünce aylaklığa övgü geldi aklıma okudunuz mu bilmiyorum ama seversiniz mutlaka.

  YanıtlayınSil
 15. ben henüz çalışma hayatına atılamadım yüksek lisansa girmek için uğraşıyorum bakalım olursa o da. ama ev arkadaşım a101de çalışıyor ve çalışma şartları o kadar berbat ki ne diyeceğimi bilemiyorum. mesai yaptığında bunun ücretini almıyor mesela. işe başlarken belge imzalatıyormuş a101 mesaiye gönüllü kalırım diye. mesaisi bittiğinde sabahçıysa mağazaya yardıma kalıyor bazen iki saat daha. akşamdaysa mağaza kapandıktan sonra içeride temizlik ve kasa bağlama yapıyorlar derken bir saat kadar da öyle gidiyor. fazla eleman almak istemedikleri için haftada en az iki kez çift mesai yapıyor ve sabah gidip gece on veya on bucuk gibi eve geliyor. o kadar saçma ki.. dayım da bir şirketin muhasebesinde çalışıyor onun mesaisi belli fakat eve geldikten sonra da evde çalışmaya devam ediyor. sürekli bilgisayarın başında exelde bir şeyler yapıp duruyor evde. gören de mesaisi bitti evine dinlenmeye gidiyor sanıyor.
  bence de bütün bunların bir şekilde düzeltilmesi lazım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı yerlerde çalışma şartları çok kötü gerçekten. İnsanların orada çalışmaya mecbur olması da çok üzücü. Dediğin gibi işi eve kalanlar da çok oluyor, ne anladım o zaman. Keşke şartlar düzelse.

   Sil

Yorum Gönderme

Popüler Yayınlar